Rady jak nastavit SEO pro wordpress – Zvyšte návštěvnost

638
Zobrazení

SEO, nebo-li Search Engine Optimization (česky optimalizace pro vyhledávače). Se SEO technikami se dá dělat spousta věcí a ty mohou také pomoci, ale Google a ostatní vyhledávače se pořád vyvíjí a nekalé SEO praktiky naštěstí penalizují.

Dneska se podíváme se pouze na několik nejzákladnějších tipů SEO pro wordpress.  Na jednoduché, ale přesto účinné praktiky, které pomůžou protlačit váš obsah k více lidem. Jen takový základ pro začínající web, který by neměl žádný uživatel WordPressu ignorovat.

1. Trvalé odkazy – permalinky

Nejdřív si posvítíme na formát názvů jednotlivých příspěvků v URL. Je důležité, aby měly adresy příspěvků rozumný formát. Ten nejjednodušší. Takový, který přečtou lidé jasně a srozumitelně.

Takže zapomeňte na adresu vasedomena.cz/2012/09/16/aizc5df7894c=4786/. Nic takového. Místo nepřehledné změti znaků použijeme samotný název příspěvku. Je jedno, jaký formát data použijete, nebo jestli před název příspěvku dáte rubriku. Ideální je samotný název příspěvku tak, aby výsledek vypadal: vasedomena.cz/testovaci-prispevek.

Změnu permalinků můžete provést v Nastavení – Trvalé odkazy.

2. Obrázky

Znáte to sami. Stále častěji hledáte na internetu obrázky. Nezajímá vás text. Chcete vidět fotku známé osoby. Je potřeba klasická ruční práce pro úpravu obrázků.

Ale pozor, není třeba jen přejmenovat samotný soubor. Důležitá je v administraci WordPressu kromě položky Název, také položka Alternativní text. Tam napište stručný popis obrázku.

Neuškodí ani vyplnění položek Titulek a Popis. Ty se už zobrazí i v samotném příspěvku, takže je na vás, jestli tam něco takového chcete. Název a Alternativní text by ale měly být samozřejmostí, stejně jako přejmenování názvu souboru.

Dále se můžete podívat na tento článek, jak optimilizovat obrázky.

3. Nainstalujte si SEO plugin

Mezi nejoblíbenější plugin pro SEO patří  WordPress SEO by Yoast. Ať už si ale nainstalujete kterýkoliv SEO plugin, všude to bude velmi podobné.

S takovým SEO pluginem se dá dělat spousta věcí, od naprostých základů až po pokročilé techniky. K pokročilým věcem se třeba někdy dostaneme, ale dnes si probereme jen pár nejjednodušších věcí. Ty se budou týkat hlavně psaní samotných příspěvků.

Určitě jste si všimli, že vám plugin WordPress SEO by Yoast přidal do administrace několik nových položek, hlavně na stránce pro psaní/editaci příspěvků. Ve spodní části přibyla celá nová sekce se třemi záložkami. Nás zajímá hlavně ta první, General. Na ní je několik položek: Snippet Preview, Focus Keyword, SEO Title a Meta Description.

Ve Snippet Preview vidíte, jak bude váš příspěvek vypadat ve vyhledávání Googlu. Naším cílem je vyladění Snippet Preview k dokonalosti. Nejen pro vyhledávače. Čím lépe bude váš příspěvek vypadat ve výsledcích vyhledávání, tím spíš lidi zaujme. A vy nechcete lidi nudit, nebo otrávit. Vy chcete, aby na vás klikli.

Začneme samotným názvem příspěvku. Takže zase nahoru. Ten by měl být stručný, jasný, lehce pochopitelný a lákavý. Psaní poutavých titulků je téma samo pro sebe, ale ze SEO pohledu je důležité tam mít tzv. focus keyword. Tedy to hlavní slovo, o čem celý příspěvek je. Píšete o nějakém produktu? Napište do titulku jeho název. To nepomůže jenom vyhledávačům, ale i lidem. Vaši čtenáři tak budou hned vědět, o čem bude řeč a co mohou od vašeho příspěvku čekat.

Položku SEO Title by pak mělo jít pouze vygenerovat na základě již napsaného titulku nahoře.

Poslední věcí je Meta Description dole. Meta popisek je to, co se bude zobrazovat jako černý text ve vyhledávání. Jde o kratičký text, jen na dva řádky, dlouhý nějakých 140 znaků. Takový tweet, kterým byste měli co nejlépe a nejpoutavěji popsat daný příspěvek. Pokud Meta popisek nevypíšete, použije se automaticky začátek příspěvku. Což ve většině případů není dobré – na začátku bývají pouze úvody, žádné zásadní informace a v textu se tak hledající nedozví, o čem celý příspěvek je. První věta mu málokdy řekne něco smysluplného, když bude takhle vytržena z kontextu.

4. Linkujte!

Samozřejmě všeho s mírou. Nepřeplácejte každou větu několika odkazy. Nikdo vám na ně klikat nebude. Odkazujte pouze tam, kde to dává smysl a kde to může být čtenářům k něčemu dobré. Nebojte se odkazů. Odkazování v novém příspěvku na zdroj, obrázek nebo video je fajn, my se ale bavíme o odkazování na vlastní starší tvorbu. Psali jste už o podobném tématu dřív? Nezapomeňte v novém příspěvku odkázat ten starý. Ať už v textu, nebo dole pod textem.

Máte eshop a píšete k tomu nějaký blog, ve kterém zmiňujete názvy produktů? Odkazujte na ně. Lidé vás mohou ve vyhledávačích najít právě přes texty na blogu, nikoliv přes produkty na eshopu.

Také neuškodí, když budete odkazovat na cizí stránky. Ne na vašeho konkurenta, ale prostě linkujte i “ven”, ne jen na sebe. Nečekejte, že vás hned začnou všichni linkovat zpátky. Nezačnou. Čtenáři ale ocení, když se na vašich stránkách dočtou něco zajímavého a ještě je třeba odkážete na další materiály k tématu.

A tak dále…

Tyto základní tipy by vám pro začátek mohlo stačit a někdy příště se můžeme podívat na další tipy a pokročilejší SEO techniky.

Hlavně nezapomínejte, že SEO nezachrání špatný, nebo tuctový obsah. Skvělému obsahu může SEO pomoci, ale vždy to bude hlavně o obsahu.

(638)

Rady jak nastavit SEO pro wordpress – Zvyšte návštěvnost